درباره ما

آشنایی با مدلسازی

در این سال با مدلسازی سیستم های پویا یا به عبارتی پویایی شناسی سیستم ها (system dynamics) آشنا شدم. پویایی های کسب و کار و علاقه ام به آن سبب شد تا در این روش متمرکز تر شوم. مدل های زیادی را ببینم و تجربه کنم.

در کنار سیستم دینامیک، روش های مدلسازی زیادی نیز هستند که در این سالها آموختم. روش هایی از جمله مدلسازی ریاضی به کمک روش تحقیق در عملیات (OR)، روش های اقتصادی و اقتصادسنجی نظیر ARIMA، مدلسازی عامل بنیان (agent-based modeling) و برخی موارد دیگر.

شروع کار

با کمک کتاب سیستم دینامیک استرمن، سعی کردم جندین مدل را بازطراحی کنم و با دنیای واقعی مطابقت دهم. پویایی های کسب و کار ارائه شده در آن کتاب، بسیار مفید هستند و دید وسیعی را به دنبال دارند. این برای علاقه مندان به دیدگاه سیستمی به صورت کل نگر، عالی است.

در این راستا، عنوان پایان نامه ای را انتخاب کرده و با روش پویایی شناسی سیستم ها شروع به تدوین آن کردم.

یکسال بعد

مدلسازی رفتار مصرف کننده را با روش سیستم دینامیکی به خوبی پیش میرفت مدل تقریبا آماده شده بود. اما مواردی را کم داشت. نمیتوانیستیم افراد را تک به تک مدلسازی کنیم تا نتیجه کلی را به دست آوریم. سیستم دینامیک، خیلی کل نگر بود.

برای بررسی رفتار مصرف کننده و افراد، به ابزار دیگری نیز نیاز بود. پس از بررسی های فراوان، تصمیم بر آن شد تا از روش مدلسازی عامل بنیان (ABM) برای مدلسازی افراد و بازار استفاده کنیم. روشی که تا آن زمان، مقاله و راهکار استانداردی وجود نداشت!

دوسال بعد

مدلسازی عامل بنیان را استفاده کرده بودیم و مقالات متنوعی هم به چاپ رساندیم. این یک شروع برای ما بود. ساز و کارهایی ایجاد کردیم و سعی کردیم چندین دانشجور دکتری و ارشد را نیز به این مسیر هدایت کنیم (که فرار کردند!).

مدل های بسیار دیگری نیز دیدیم و بررسی کردیم. نرم افزارهای متنوعی را تست کردیم و یاد گرفتیم. نرم افزارهایی مانند NetLogo،  Anylogic و موارد دیگر. این دو نرم افزار تقریبا مشهور هستند و بیشتر افراد و مدلسازها با این دو نرم افزار کار می کنند. ولی به صورت خیلی تخصصی و کامپیوتری، زبان برنامه نویسی جاوا و پایتون کاربرد خوبی دارند.

سه سال بعد

مدلهای جدیدی از رشته های مختلف را بررسی کردیم. آنها را بازطراحی کردیم تا یاد بگیریم و یاد دهیم. سعی کردیم روش مدلسازی عامل بنیان را در عمل به کار بگیریم. پروژه هایی را تعریف کردیم و به سازمان هایی ارائه کردیم. ولی چون تفکری برای آن نداشتند، با شکست مواجه شدیم. ولی همچنان کارهای دانشگاهی را ادامه دادیم.

توانایی های کسب شده

با مدل سازی و شبیه سازی ترافیک شهری َنا شده و خیابان های اطراف محل سکونت مان را شبیه سازی کردیم. مطابق انچه که مشاهده می کردیم. نتیجه شگفت انگیز بود. همه چیز در شبیه سازی، مانند دنیای واقعی بود. حتی چراغ قرمز و ترافیکی که ایجاد می کند!!

در صنعت و با دید ورود افراد جدید به صنعتی خاص را بررسی کردیم. وقتی صنعتی اشباع شود، چرا باید وارد آن صنعت شد؟ چگونه بفهمیم و چگونه پیشنهاد دهیم که این صنعت اشباع شده یا نیاز به سرمایه گذاری جدید دارد؟ این یک مدل بود که از مفاهیم برنامه ریزی استراتژیک کمک می گرفت. مدل ایجاد شده و نتایج در مقاله ای چاپ شد.

تفاوت ما با دیگر ارائه دهندگان

تفاوت ما با دیگران در این است که دیگران، ما را به همدیگر معرفی می کنند. ما خودمان را تبلیغ نمی کینم جز با کیفیت کار.

چندین طرح دکتری و ارشد به دنبال کار روی این روش هستند و ما تنها کمک شان می کنیم تا مدل شان را بسازند. در کنار آن، در تلاش بودیم و هستیم که افراد بیشتری با مدل آشنا شوند و آن را به کار بگیرند.

به افراد کمک می کنیم تا دیدگاه مناسبی داشته باشند و آنچه در فکر و ذهنشان می گذرد را مدل کنند.

در این سال، کتابی که در چندین مدت قبل آماده انتشار بود را بازبینی کردم تا نهایتا منتشر کنم. تصمیم بر این است که ابتدا کتاب مناسبی را ترجمه و منتشر کنیم و سپس در صورت تمایل جامعه، کتابهای دیگری را تدوین و تالیف کنیم.

کتاب «مدلسازی عامل بنیان در اقتصاد» یک کتاب جامع و خوب برای آموزش مدلسازی عامل بنیان برای رشته های علوم انسانی، مدیریت، اقتصاد و مهندسی صنایع است.

 

همچنین توانستیم یک مدل بسیار خوب از بازار مسکن را شبیه سازی کنیم. این مدل از یک نقشه واقعی GIS با تمام جزئیات مورد نیاز بود. هر عامل چندین متغیر داشت و چندین سناریو بایستی اجرا می شد. هدف آن شبیه سازی فروش سهام بازار مسکن و ساخت و ساز بود تا رانت شهری کاهش یابد.

افرادی که در این مسیر می شناسیم و در ارتباطیم

ناصر دانایی

مدلساز و شبیه ساز سیستم ها

مدلساز و شبیه ساز سیستم های خرد و کلان اقتصادی و اجتماعی. توانمند در روش های سلسله مراتبی، سیستم دینامیک، مدلسازی عامل بنیان و …

علیرضا بافنده زنده

استاد

استاد تفکر سیستمی، مدیریت سیستم و روش سیستم دینامیک.

مرتضی محمود زاده

استادیار دانشگاه

تخصص ها در زمینه مدیریت سیستم، برنامه نویسی، مدلسازی عامل بنیان، علوم داده

داود بهبودی

استاد دانشگاه

مدلسازی سیستم ها، برنامه ریزی اقتصادی، اقتصاد عمومی، اقتصاد توسعه

لطفا اگر فرد یا افراد مرتبط دیگری میشناسید، معرفی کنید تا ضمن کسب اجازه، به این لیست اضافه کنیم. ثبت اسامی رایگان است و پس از بررسی اولیه سوابق انجام خواهد شد.

مشتریان ما

keyboard_arrow_up