نمونه متن از کتاب مدلسازی عامل بنیان در اقتصاد

بخشی از کتاب و ترجمه آن را در ادامه میخوانید:

بیشتر این کتاب در مورد مدلسازی انواع مختلفی از بازارها است. یکی از ساده ترین آنها، بازار تولید است، همچون میوه و سبزیفروشیها که اغلب در شهرها و شهرستانها یافت میشود. در این مدل، خریدارانی وجود دارند که هر کدام یک لیست خرید دارند، و تعدادی غرفه داران بازار هستند که هر کدام انواعی از میوهها و سبزیجات را میفروشند. خریداران میخواهند اقلام موجود در لیست خود را بخرند، که از یک خریدار به خریدار دیگر متفاوت خواهد بود، و ممکن است بخواهند هزینههای خرید خود را به حداقل برساند. غرفه داران محصولات خود را با قیمتهای مختلف، بسته به چیزی که فکر میکنند مشتریان پرداخت خواهد کرد، قیمتی را که آنها در یک بازار عمدهفروشی پرداخت کرده اند و فاکتورهای دیگر، میفروشند. هیچ یک از غرفه داران طیف کاملی از میوهها و سبزیجات را نمیفروشند.
مدلهای عامل بنیان تقریباً همیشه یک الگوی استاندارد را دنبال میکنند: آنها با پارامترهایی راهاندازی میشوند که وضعیت شروع را تعریف میکند. سپس مدل برای شبیهسازی در گذر زمان اجرا میشود. هر مرحله، مدت زمان کوتاهی (برای مثال یک روز) را نشان میدهد، هر عامل اقداماتی را که توسط قواعد رفتاری آنها مشخص شدهاند، انجام میدهد (یا هیچ کاری نمیکند.) اقدام میتواند شامل برقراری ارتباط با دیگر عاملها، تغییر محیط، حرکت در محیط و بسیاری چیزهای دیگر باشد. اجرای برنامه گام به گام ادامه مییابد، تا زمانی که هر کدام از شرطهای توقف در برنامهریزی، برآورد شده باشند و یا کاربر،شبیهسازی را به صورت دستی متوقف کند. تا زمانی که برنامه اجرا میشود، آنچه که در عاملها اتفاق میافتد را میتوان در نمودارها یا مانیتورها اندازهگیری کرد. این فرایند از طریق کار با مدل نمونه واضحتر خواهد شد .

شکل -12پنجره رابط کاربری NetLogo که نشان دهنده مدل بازار بعد از دو تکرار است

شکل 1-2رابط مدل را در نقطه نیمهای از شبیهسازی نشان میدهد. خانهها نشان دهنده غرفه داران بازار، و آدمها [عاملها]، خریداران هستند. برای اجرای مدل، ابتدا در بالا و سمت چپ، دکمه [ ]setupرا فشار دهید، که مدل را مقداردهی اولیه کند، و سپس دکمه goرا فشار دهید تا آن را اجرا کنید. نوار لغزنده بالایی برای تنظیم تعداد خریداران قبل از شروع شبیهسازی استفاده میشود. نوار لغزنده زیر آن، سرعت راه رفتن را برچسب میزند، و سرعتی که خریداران از غرفهای به غرفه دیگر میروند را تنظیم میکند. این نوار لغزنده رامیتوان در حالی که شبیهسازی اجرا میشود برای ایجاد حرکت سریعتر یا کندتر خریداران، تنظیم کرد. نوار لغزنده سوم مجموعهای از محصولاتی که معامله گران در غرفه خود نگه میدارند را تنظیم میکند. سه لغزنده اجازه میدهند تا کاربر پارامترهای مدل را قبل و در طول هر اجرای شبیهسازی تنظیم کند.

شیء پایینی یک مانیتور است. این یک رکورد پیوسته به روز شده از میانگین تعداد اقلام موجود در لیست خریداران را نگه میدارد که نشان میدهد چه تعداد از اقلام هنوز خریداری نشده است. شکل 1-2رابط کاربری 1را نشان میدهد: کلیک بر روی برگه با برچسب « »Codeدر بالا، شما را به برنامه آن میبرد (شکل 2-2را ببینید. 

دانلود فایل pdf این توضیحات: نمونه متن کتابنمونه متن کتاب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up